Haber

Aralarında bir çocuğun da bulunduğu 2 Sırp, Kosova’da açılan ateş sonucu yaralandı

Kosova’nın güneyinde Sırpların çoğunlukta olduğu Strpce’de silahlı saldırıda biri çocuk 2 Kosovalı Sırp yaralandı.

Ortodoks Noel’inin kutlandığı Kosova’da barikat krizinin sona ermesinden bir hafta sonra hareket halindeki bir araçtan ateş açıldı.

Sonuç olarak, biri çocuk olmak üzere iki Kosovalı Sırp yaralandı.

Kosova polisinden yapılan açıklamada, saldırıyla ilgili bir zanlının kısa sürede gözaltına alındığı ve hayati tehlikesi bulunmayan yaralıların Gracanica’da tedavi altına alındığı belirtildi.

Saldırının ardından Strpce ana yolunun polis tarafından kapatıldığı, olay yerinde incelemelerin sürdürüldüğü kaydedildi.

Kosova-Sırbistan gerilimi

Eski Sırp polis memuru Dejan Pantiç’in gözaltına alınmasına tepki gösteren Kosovalı Sırplar, 10-29 Aralık 2022 tarihlerinde kuzey Kosova’da kurdukları barikatlarla yolları kapattı.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, gözaltı kararının ev hapsine çevrilmesinin ardından Pantiç’in tutuklanmasına tepki olarak Kosova’nın kuzeyinde kurulan barikatların kaldırılması çağrısında bulunmuştu.

Sırbistan, 2008 yılında tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden Kosova’yı kendi toprağı olarak görüyor.

Dönem dönem çatışan Sırbistan ve Kosova, 2011 yılında başlatılan Belgrad-Priştine Diyalog Süreci kapsamında, ilişkilerin normalleşmesi ve nihayetinde iki ülkenin birbirini tanıması için ortak yol bulmaya çalışıyor. Avrupa Birliği.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu