Haber

Lavrov’dan “tahıl anlaşması çökebilir” çıkışı

Rusya, Batı’yı Tahıl Koridoru Anlaşması’nın gereklerini yerine getirmemekle eleştirerek, anlaşmanın çökebileceği uyarısında bulundu.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden dünya pazarlarına taşınmasını sağlayan Tahıl Koridoru Anlaşması’nın, Rus tahıl ve gübre ihracatının önündeki engeller kaldırılmadığı takdirde çökebileceğini açıkladı.

Nairobi ziyareti sırasında açıklamalarda bulunan Lavrov, “Her şey olduğu gibi, göründüğü gibi kalırsa, o zaman bu anlaşmanın artık işlemediği gerçeğinden başlamak gerekecek” dedi.

Geçen yıl Temmuz ayında kabul edilen muhtıra, BM’nin Rusya’nın tahıl ve gübre ihracatı önündeki engellerin üç yıl süreyle kaldırılmasına temel oluşturmasını öngörüyor. Bu anlaşma, Ukrayna tahıl ve gübresinin Karadeniz üzerinden dünya pazarlarına güvenli bir şekilde ulaştırılmasını öngören anlaşma ile aynı zamanda varıldı.

Rusya bu ay tahıl anlaşmasının 17 Temmuz’a kadar uzatılmasını kabul etti ancak bunun için kendi beklentilerinin karşılanması gerektiğini kural haline getirdi.

Reuters/DA, AK

DW Türkçe’ye VPN ile nasıl erişebilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu