Teknoloji

Neden kışın daha çok grip oluyoruz? Bilim adamlarının bu soruya yeni bir cevabı var

Yeni bir çalışma, kış aylarında soğuk algınlığı ve grip vakalarının neden daha yaygın olduğuna dair net bir tablo sunuyor. Çalışma, burnumuzun doğuştan gelen bağışıklık sisteminin daha soğuk havalarda zayıflayarak belirli mikropların vücudun geri kalanına bulaşması için daha fazla fırsat sağladığına dair kanıtlar buldu.Muhabirler, bulguların birçok solunum yolu hastalığının mevsimselliği için biyolojik bir açıklama sağlayabileceğini söylüyor.

Bu çalışma, Harvard Tıp Okulu’na bağlı bir eğitim hastanesi olan Northeastern Üniversitesi’ndeki bilim adamları tarafından yürütülmüştür. Kitle Göz ve Kulak Dan gelir. 2018’de yazarlardan bazıları, vücudun potansiyel olarak tehlikeli burundan soluyan bakterilere karşı benzersiz bir ilk savunma hattına sahip olduğunu öne süren bir çalışma yayınladı. Burnun ön kısmına yakın hücrelerin, daha sonra bakterileri çevreleyen hücre dışı veziküller adı verilen sıvı dolu keseleri mukusumuza eklediğini buldular. Bu keseler aynı zamanda burnun geri kalanı boyunca antimikrobiyal proteinler taşıyor gibi görünüyor ve diğer hücrelerin bakterilerle temas ettiğinde zarar görmesini önlemeye yardımcı oluyor.

Journal of Allergy and Clinical Immunology dergisinde Salı günü yayınlanan bu yeni çalışmada bilim insanları, burnun virüslere karşı her zaman benzersiz bir savunma sistemine sahip olup olmadığını görmeye çalıştı.

Laboratuvarda sağlıklı insanlardan ve ameliyat olmuş hastalardan alınan örnekleri incelediler. Nazal hücrelerin yanlış bir viral enfeksiyona yanıt olarak hücre dışı veziküller oluşturduğunu bulmuşlardır. Ve hücreleri genellikle soğuk algınlığına neden olan üç virüse (iki rinovirüs ve bir covid olmayan koronavirüs) maruz bıraktıklarında, kesecikler bu hücreleri sardı. Ayrıca bu savunmanın, bakterilere karşı hücre dışı veziküllerin salgılanmasından farklı bir yol kullanılarak da tetiklenebileceğini bulmuşlardır. Ve hücre dışı veziküller, virüslerin hücreleri kovalamak yerine hedefleyebilecekleri alıcıları taşıyan ek bir tuzak görevi gördü.

Soğuk havalarda neden daha çok hastalanırız?

Birçok solunum yolu enfeksiyonu, yılın daha soğuk zamanlarında daha yaygın hale gelme eğilimindedir. Bu mevsimsel eğilimin, insanların sıcak kalmak için kapalı mekanlarda ortaya çıkması da dahil olmak üzere çeşitli nedenleri olduğu düşünülüyor. Ancak grup, soğuğun bu savunma sistemini de doğrudan etkileyip etkilemediğini test etmek istedi.

Sağlıklı gönüllülerden nispeten soğuk havaya (4 santigrat derece) 15 dakika dayanmalarını istediler ve burun içindeki sıcaklık değişimini ölçerek, yaklaşık beş derece düştüğünü fark ettiler. Daha sonra hücreleri bu sıcaklığa maruz bıraktılar. Olağan durumla karşılaştırıldığında yazarlar, burnun doğuştan gelen bağışıklığının virüslere yansımasının bu yeni sıcaklık ayarıyla çok güçlü değilve hücrelerin ortalama olarak daha az hücre dışı vezikül ürettiğini buldu.

Tabii ki, bulguların kabul edilmeden önce farklı kümeler tarafından daha fazla araştırma ile doğrulanması gerekiyor. Bulgular doğrulanırsa, enfeksiyonlara karşı mücadele şeklimizde de iyileşmelere yol açabilir. Grup, gelecekte kış mevsiminde burnun hücre dışı vezikül üretimini artırabilen veya güçlendirebilen burun spreyleri geliştirmenin mümkün olabileceğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu